החזרי מס בגין פיטורין

יש לא מעט יתרונות בלהיות עובד שכיר בישראל, שכן עובד שכיר יודע שאת המשכורת שלו הוא יקבל בין אם בראשון לחודש ובין אם בעשרי לחודש, הוא יהיה זכאי לימי חופשה, מחלה, פנסיה מסודרת ולשלל זכויות שייחודיות לעובדים שכירים. יחד עם זאת, לעבודה כשכיר עשויים להיות גם לא מעט חסרונות שיש לקחת בחשבון, אחד מהחסרונות הבולטים הוא הכפיפות לאדם אחר ולהיות חשוף לאופציית הפיטורין.

ואכן, בלא מעט מקרים עובדים שכירים מוצאים עצמם מפוטרים ומתמודדים עם תקופה לא פשוטה שמלווה ברשות אשם, כעס, חששות, לחצים כלכלים ופחדים. אם פוטרתם חשוב שתדעו שאתם זכאים למגוון זכויות. בין יתר הזכויות להן אתם זכאים, יתכן ואתם זכאים להחזרי מס מטעם רשות המיסים!

 

אז איך בכלל המנגנון עובד?

כדי להבין מדוע עובד שפוטר זכאי להחזרי מס, רצוי לדעת שרשות המיסים מבצעת החזרי מס ובדיקות שנתיות בנוסף לניכויי המס ברמה החודשית. לדוגמא אם עובד פוטר באמצע השנה, ולכן לא היו לו הכנסות בהמשך השנה, אזי בסוף השנה, רשות המיסים עשויה להכיר בכך שהעובד שילם מס יתר ברמה השנתית ולכן תזכה אותו על עודף כספי המיסים ששילם. כך שאם עובד הרוויח כ 7,000₪ בכל חודש במהלך חצי שנה ולאחר מכן פוטר/התפטר – בחישוב שנתי, העובד יהיה זכאי להחזרי מס בחישוב שנתי. במקרה שהוצג מעלה, החזרי המס יעמדו על סך המיסים שנגבו מהעובד ממשכורתו החודשית, ואלו יופקדו ישירות לחשבון שהגדיר בבקשה להחזר מס.

 

מי זכאי להחזרי מס? עוד דוגמאות נפוצות

אם עובד פוטר או התפטר, הוא עשוי להיות זכאי להחזרי מס, גם אם העובד זכאי לדמי אבטלה מביטוח לאומי. רשות המיסים תחשב את דמי האבטלה ברמה השנתית ותבדוק אם העובד זכאי להחזרי מס בהתאם לנתונים שהעובד מסר לה.

אם עובד יצא לחופשה ללא תשלום יותר מחודש ימים יתכן ומגיעים לעובד החזרי מס בגין תקופה זו.

מקרה של מחלה ממושכת וקשה מאפשרת לעיתים לקבל החזרי מס. כך למשל, עובד שנכה ב 100 אחוזי נכות מבעיה רפואית אחת או 90 אחוזי נכות מכמה בעיות רפואיות זכאי לפטור מלא ממס הכנסה.

 

איך מגישים בקשה להחזרי מס בגין פיטורין?

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בכל הקשור להנגשת השירותים הציבוריים שמעניקים המוסדות הציבוריים באינטרנט, גם רשות המיסים לוקחת התקדמה וכיום היא מאפשרת הגשת בקשות להחזרי מס באינטרנט, בצורה יעילה ונוחה. כדי לקבל את החזרי המס יש להעביר לרשות המיסים טופס 106 מכל מעסיק שעבדתם אצלו, בשנים אשר בעבורן אתם מבקשים החזרי מס בגין פיטורין.  טופס 106 למעשה כולל ומסכם את כלל הנתונים של המשכורת שקיבל עובד אצל מעסיק. המעסיק מחויב להעביר לעובד שלו את הטופס עד ליום 31.03 בשנה החולפת. אז זכרו, תקופת הפיטורין היא אכן תקופה לא נעימה, אך עדיף להתמודד איתה בצורה חכמה גם בפן הפיננסי ולהמתיק את המרה הגלולה המרה בקבלת החזרי מיסים המגיעים לכם.

לביצוע הבדיקה היכנסו: https://taxes-refund.co.il.

חישוב מס

מאמרים באותו נושא